Günümüzde gerek yeni kuruluş aşamasında olsun, gerek büyüme aşamasında olsun gerekse de büyük şirketler olsun şirketinin işleyişi içerisinde hukuki danışmanlık alabileceği bir avukatla çalışmaktadırlar. Önleyici hukuk dediğimiz avukattan hukuki danışmanlık sözleşmesi ile hukuki danışmanlık alma süreci her kurumsal şirketin gereklerinden biri haline gelmiştir. Zİra, hukuki danışmanlık sözleşmesi ile bir avukatlık bürosu ile çalışmak yalnızca mevcut dvaların avukata verilmesi demek değildir. Hukuki danışmanlık ile avukatla çalışmanın en önemli ve faydalı yanı henüz uyuşmazlık ve dava ortaya çıkmadan avukattan alınan hukuki danışmanlık neticesinde sorun hiç ortaya çıkmadan çözme yahut ortaya çıkması muhtemel soruna karşı elinizi kuvvetlendirmedir.

Özellikle belirtmemizde fayda var ki anonim şirketler için hukuki danışmanlık alınması yani bir avukatla çalışılması zorunludur. Anonim şirketlerde avukat zorunluluğu ile alakalı yazdığımız makalemize buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

HUKUKİ DANIŞMANLIK SÖZLEŞMESİ YAPMAK ŞART MIDIR? HUKUKİ DANIŞMANLIK SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ

Bir avukattan hukuki danışmanlık almak isteyen şirketler öncelikle bir hukuki danışmanlık sözleşmesi yapmaktadırlar. Hukuki danışmanlık sözleşmesinde taraflar karşılıklı olarak anlaştıkları hususlar üzerinde mutabık kalırlar. Hukuki danışmanlık sözleşmesi yapılması her iki taraf için de koruyucu olacak ve tarafların ilişkilerini sağlam bir temele oturtacaktır. Yalnızca hukuki danışmanlık sözleşmesi değil hayatın her alanında bir sözleşme yapmak sizi her daim olası uyuşmazlıklara karşı koruyacak ve elinizi kuvvetli hale getirecektir. Hukuki danışmanlık sözleşmeleri ve diğer sözleşmelerle alakalı olarak atalarımızın da dediği gibi “Söz uçar yazı kalır”. Bu nedenle hukuki danışmanlık sözleşmesi yaparak bir avukattan danışmanlık almak önemlidir.

HUKUKİ DANIŞMANLIK ÜCRETİ

Hukuki danışmanlık ücreti hukuki danışmanlık sözleşmesi ile hukuki danışmanlık almak isteyen kişi ya da şirketlerin en merak ettiği konulardan birisidir. Tabiki hayatın her alanında olduğu gibi avukatlık mesleğinin de emeğinin karşılığında aldığı bir hukuki danışmanlık ücreti vardır. Hukuki danışmanlık ücreti aylık olarak ödenebileceği gibi taraflar arasındaki anlaşmaya bağlı olarak farklı zaman dilimlerinde de ödenebilir. Ancak hukuki danışmanlık ücreti konusundan ülkemizde ve dünyada yaygın olan sistem hukuki danışmanlık sözleşmesi ile anlaşılan miktarın aylık olarak ödenmesi yönündedir.

Peki hukuki danışmanlık sözleşmesi ile bir avukatla çalışmaya karar verdiniz ve hukuki danışmanlık ücreti ne kadar diye merak ediyorsunuz. Kafanızda acaba rayiç bir hukuki danışmanlık ücreti mi var yoksa değişken bir hukuki danışmanlık ücreti var soruları yankılanıyor olabilir. Meraklanmayın hepsine cevap vereceğiz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki hukuki danışmanlık ücretinin bir rayici yahut sabit bir bedeli yoktur. Zira hukuki danışmanlık ücreti taraflar arasındaki anlaşmaya yani hukuki danışmanlık sözleşmesine göre değişmektedir. Hukuki danışmanlık ücretinin belirlenmesindeki en büyük etken ise hukuki danışmanlık almak isteyen tarafın iş yükü ve iş yoğunluğudur. Aynı şekilde hukuki danışmanlık sözleşmesi ve hukuki danışmanlık ücreti karşılığında hukuki danışmanlık almak isteyen tarafın halihazırda devam eden yargılamaları da büyük etkendir. Kısacası iş yükünüze göre hukuki danışmanlık ücreti de değişkenlik gösterebilmektedir.

HUKUKİ DANIŞMANLIK NEDİR?

Yukarıda hukuki danışmanlık sözleşmesi ve hukuki danışmanlık ücreti ile alakalı kafanıza takılan sorunları aydınlatmaya çalıştık. Peki tam olarak nedir bu hukuki danışmanlık? Hukuki danışmanlık almak size nasıl fayda sağlar? Hukuki danışmanlık almak yerine uyuşmazlık başıma geldikçe avukattan yardım almak daha iyi değil midir? gibi soruların kafanızda dolandığını biliyoruz. Hukuki danışmanlık almanın önemi hakkında yazdığımız makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak belirtmek gerekir ki hukuki danışmanlık hizmeti kurumsal yapının ve emin adımlarla yükselmenin kilometre taşlarındandır. Bu konuda mutlaka alanında uzman bir hukuki danışmanlık avukatı ile çalışmanızda büyük fayda vardır.

POINT Hukuk ve Danışmanlık Bürosu deneyimli, yenilikçi ve alanında uzman kadrosuyla dava ve danışmanlık faaliyetleri ile haklarınızın en iyi şekilde korunması için kaliteli hizmet sunmaktadır. Probleminizle alakalı olarak bize ulaşmak ve iletişim formu doldurmak için tıklayınız.